Albo d'oro biathlon Ridanna

Coppa d'Europa 10.-11.12.2011

individualemaschileBEATRIX Jean Guillaume(FRA)
femminileZAGORUIKO Anastasia(RUS)
sprintmaschileCOLA Mattia(ITA)
femminileBUCHHOLZ Sabrina(GER)

Open European Championships 21-.27.2.2011

individualemaschilePRYMA Artem(UKR)
junior maschileYAKUSHOV Nikolay(RUS)
femminileDÖLL Juliane(GER)
junior femminileGALICH Olga(RUS)
staffettamaschileGER
femminileUKR
mixedRUS
sprintmaschileEBERHARD Tobias(AUT)
junior maschileAKIMOV Viacheslav(RUS)
femminileDÖLL Juliane(GER)
junior femminileALIKINA Aleksandra(RUS)
inseguimentomaschileVOLKOV Alexey(RUS)
junior maschileAKIMOV Viacheslav(RUS)
femminileDÖLL Juliane(GER)
junior femminileWIERER Dorothea(ITA)

Coppa d'Europa 12.-13.12.2009

individualemaschileBÖHM Daniel(GER)
femminileBOGALIY-TITOVETS Anna(RUS)
sprintmaschileLESSER Erik(GER)
femminileBUCHHOLZ Sabrina(GER)

Coppa d'Europa 11.-14.03.2009

individualemaschileLESSER Erik(GER)
femminileSOKOLOVA Natalia(RUS)
sprintmaschileLESSER Erik(GER)
femminileBUCHHOLZ Sabrina(GER)
inseguimentomaschileLESSER Erik(GER)
femminileSOKOLOVA Natalia(RUS)

Coppa d'Europa 14.-17.03.2007

sprint maschileNorbert SCHILLER(GER)
junior maschileFlorian GRAF(GER)
femminileSabrina BUCHHOLZ(GER)
junior femminileSusann KÖNIG(GER)
inseguimentomaschileNorbert SCHILLER(GER)
junior maschileSebastian BERTHOLD(GER)
femminileSabrina BUCHHOLZ(GER)
junior femminileSusann KÖNIG(GER)

Coppa d'Europa 18.-21.01.2006

individualemaschileCarsten PUMP(GER)
junior maschileChristoph STEPHAN(GER)
femminileJoulia MAKAROVA(RUS)
junior femminileStephanie MÜLLER(GER)
sprintmaschileSerguei BACHKIROV(RUS)
junior maschileJens ZIMMER(GER)
femminileAnna BOULYGINA(RUS)
junior femminileAnne PREUSSLER(GER)
staffettamaschileGER
junior maschileFRA
femminileRUS
junior femminileGER

Coppa d'Europa 13.-15.01.2005

sprintmaschileMaxim TCHOUDOV(RUS)
junior maschileSimon FOURCADE(FRA)
femminileSimone DENKINGER(GER)
junior femminileMarion BLONDEAU(FRA)
inseguimentomaschileMaxim TCHOUDOV(RUS)
junior maschileSimon FOURCADE(FRA)
femminileSimone DENKINGER(GER)
junior femminileMaria KOSSINOVA(RUS)
staffettamaschileRUS
junior maschileFRA
femminileFRA
junior femminileGER

Coppa d'Europa 12.-14.12.2003

sprintmaschileAlexei SOLOVIEV(RUS)
junior maschileSerguei SEDNEV(UKR)
femminileSabrina BUCHHOLZ(GER)
junior femminileNatalya BURDYGA(RUS)
inseguimentomaschileSerguei BACHKIROV(RUS)
junior maschileSerguei SEDNEV(UKR)
femminileIna MENZEL(GER)
junior femminileEkaterina IOURIEVA(RUS)

Coppa d'Europa 12.-16.1.2003

individualemaschileHolger SCHÖNTHIER(AUT)
junior maschileMartin BALATKA(CZE)
femminileSandra KEITH(CAN)
junior femminileKatharina BECHTER(GER)
sprintmaschileWaldimir BERESTNEW(RUS)
junior maschileMichael RÖSCH(GER)
femminileHelge NILSEN(NOR)
junior femminileUte NIZIAK(GER)

Junior & Youth World Championchips 27.1-3.2.2002

sprintjunior maschileMattias NILSSON(SWE)
gioventú maschileMarcel LORENZ(GER)
junior femminileKathrin PFISTERER(GER)
gioventú femminileXue DONG(CHN)
inseguimentojunior maschileMichael SLESINGR(CZE)
gioventú maschileAndrei DOUBASSOV(RUS)
junior femminileJenny ADLER(GER)
gioventú femminileXue DONG(CHN)
individualejunior maschileSimon EDER(AUT)
gioventú maschileChristoph KNIE(GER)
junior femminileNadezhda KOLESNIKOVA(RUS)
gioventú femminileKaja ECKHOFF(NOR)
staffettajunior maschileGER
gioventú maschileGER
junior femminileGER
gioventú femminileCHN

Coppa d'Europa 11.-13.1.2001

sprintmaschileRené GERTH(GER)
junior maschileSabine FLATSCHER(GER)
femminileAndreas BIRNBACHER(GER)
junior femminileMichaela VOLKENRATH(GER)
inseguimentomaschileMichael GREIS(GER)
junior maschileSabine FLATSCHER(GER)
femminileAndreas BIRNBACHER(GER)
junior femminileJenny ADLER(GER)
staffettamaschileGER
junior maschileRUS
femminileGER
junior femminileGER

Coppa d'Europa 13.-15.1.2000

sprintmaschileJan WÜSTENFELD(GER)
junior maschileKathi WILHELM(GER)
femminileChristian DE LORENZI(ITA)
junior femminileMichaela VOLKENRATH(GER)
inseguimentomaschileJan WÜSTENFELD(GER)
junior maschilePeggy WAGENFÜHR(GER)
femminileFabian MUND(GER)
junior femminileSvetlana DIRKO(GER)
staffettamaschileGER
junior maschileGER
femminileGER
junior femminileGER

Coppa d'Europa 8.-10.1.1999

individualemaschileUlf KARKOSCHKA(GER)
junior maschileIris ECKSCHLÄGER(AUT)
femminileBenjamin EDER(AUT)
junior femminileSabine FLATSCHER(GER)
sprintmaschileUlf KARKOSCHKA(GER)
junior maschileBrigitte WEISSLEITNER(AUT)
femminileSergej NOVIKOW(BLR)
junior femminileSabine FLATSCHER(GER)

Coppa d'Europa 9.-10.1.1998

sprintmaschileUlf KARKOSCHKA(GER)
junior maschilePeggy WAGENFÜHR(GER)
femminileJörn WOLLSCHLAGER(GER)
junior femminileSabine FLATSCHER(GER)
inseguimentomaschileUlf KARKOSCHKA(GER)
junior maschileSteffi KINDT(GER)
femminileJörn WOLLSCHLAGER(GER)
junior femminileMartina GLAGOW(GER)

Coppa d'Europa 31.1.-2.2.1997

individualemaschileMarco MORGENSTERN(GER)
junior maschileAleksej KOROBEINIKOV(RUS)
femminileAlbina AHATOVA(RUS)
junior femminileMichela PONZA(ITA)
sprintmaschileStefan HODDE(GER)
junior maschileAlbina AHATOVA(RUS)
femminileAleksej KOROBEINIKOV(RUS)
junior femminileOlga NAZAROVA(RUS)

Campionati Europei 23-28.1.1996

individualemaschileSergej TARASOV(RUS)
junior maschileRonny MÖLLER(GER)
femminileAndreja GRASIC(SLO)
junior femminileIrena TOMSOVA(CZE)
sprintmaschileVladimir DRATSHEV(RUS)
junior maschileStefan HODDE(GER)
femminileEva HAKOVA(CZE)
junior femminileAndrea HENKEL(GER)
staffettamaschileRUS
junior maschileRUS
femminileRUS
junior femminileGER

Campionati Italiani 6.-9.1.1994

individualemaschileHubert LEITGEB(ITA)
femminileNathalie SANTER(ITA)
sprintmaschileWilfried PALLHUBER(ITA)
femminileNathalie SANTER(ITA)
staffettamaschileCARABINIERI A(ITA)

Coppa mondiale 14.-17.1.1993

individualemaschileAndreas ZINGERLE(ITA)
femminileAnfisa RESZOWA(RUS)
sprintmaschileJohann PASSLER(ITA)
femminileAnfisa RESZOWA(RUS)
staffettamaschileITA
femminileRUS

Coppa d'Europa 18.-20.12.1992

individualemaschileRené KÖNIG(GER)
junior maschileUlf KARKOSCHKA(GER)
femminileCelone REPELLIN(FRA)
junior femminileAnna MURINOVA(CZE)
sprintmaschilePeter SENDEL(GER)
junior maschileUlf KARKOSCHKA(GER)
femminileCeline REPELLIN(FRA)
junior femminileAnke MEISSNER(GER)

Coppa d'Europa 18.-19.1.1992

individualemaschileAndre SEHMISCH(GER)
junior maschileCarsten HEYMANN(GER)
femminileMichaela HERMANN(GER)
junior femminileKatrin KRUSCHWITZ(GER)
staffettamaschileGER
junior maschileGER
junior femminileGER

Coppa d'Alpi 2.-3.3.1991

individualemaschileErnst REITER(GER)
junior maschileMarco MORGENSTERN(GER)
femminileMarion MURIEL(FRA)
junior femminileHeike LANGSTEIN(GER)
sprintmaschileEdmund ZITTURI(ITA)
junior maschileSven FISCHER(GER)
femminileDorina PIEPER(GER)
junior femminileHeike LANGSTEIN(GER)